Voksne 
Voksne - forside
 

Snø i Hafjell i 2050

I 2007 fikk Al Gore og FNs klimapanel fredsprisen. Vi i KFUK-KFUM lanserte i den forbindelse SportYpåske som et klimaarrangement. Dermed fikk KFUK-KFUMs arrangement tre pilarer: Ski og idrettsglede, kristent felleskap og kamp for klima.

Tekst: Jon Ragne Bolstad
Registrert av:  KM Admin (18.12.2008 16:23)

SportYpåske til kamp for klima

algore 
Al Gore, fredsprisvinner 2007
(foto: www.algore.com)
Al Gore, fredsprisvinner 2007 (foto: www.algore.com)
Ifølge Bibelen og skapelsesberetningen hvilte Gud den syvende dag og så på alt som var godt. Som mennesker er vi i gang med å oppleve den største blåmandagen noensinne. Vi er faktisk i stand til å ødelegge vår egen klode, Guds eget skaperverk. Som kristne har vi et spesielt ansvar for å stå opp og gjøre noe med dette. En klassisk kristen setning er "etter at jeg ble frelst endret alt seg", men når blir vi klimafrelst?


Det at fredsprisen ble delt ut på en mandag kan symbolisere den blåmandagen vi er på full fart inn mot. Vi skylder verdens barn og unge å ta dette på alvor. Vi i Norges KFUK-KFUM ønsker å markere dagen ved å fokusere på vårt ansvar som kristne. Blåmandag 10. desember 2007 lanserte vi et konkret klimatiltak. I påska er ungdommer og unge voksne fra hele landet samlet til skiglede, kristent felleskap og kamp for klima, SportYpåske. Fram mot denne samlingen kommer vi til å utfordre medlemmer og andre til å gjøre klimabeviste valg som deltakerne får mulighet til å "rapportere på" i påska. Det å knytte klimasatsingen opp mot et vinterarrangemment er naturlig, på grunn av klimaendringer kommer vi i Norge til å erfare at det blir mindre snø og vinter.

Konkret vil deltakere som melder seg på SportYpåske bli bedt om å forplikte seg på noen mijøvalg i sitt nærmiljø.

- Gå eller sykle i nærmiljøet
- Tenk energisparing, skru av lys i rom du ikke er i.
- Tenk gjenbruk, ta med eget nett eller pose når du skal i butikken
- Bruk forbrukermakten til å påvirke stedene du handler i klimavendlig retning

Disse valgene får deltakerne mulighet til å rapportere på i påska. Dermed løftes det enkelte engasjement opp i en større sammenheng. Hvor mange tonn CO2 kan vi som SportYpåske-deltakere sammen være med å redusere?

SportYpåske som et klimaarrangement er en del av en større satsning som Norges KFUK-KFUM og KFUK-KFUM-speiderne igjennom at de er blitt mijøfyrtårnsertifitsert.

 Les mer om SportYpåske
Del på Facebook:
Del med Google+:


Nyheter
Voksne (arkiv)
KFUK-helg på Nesholmen
Tenåringsleir2012
Barneleir på Skotnes 25.-27.juni 2012
Adventsutgåva av Bjørgvinposten
Haustutgåve av Bjørgvinposten

Unge voksne (arkiv)
KM-Cup 3. november 2012
Tenåringsleir2012
Påmelding til MILK og LIV kurs er i gang!
Bill.mrk «Ulvik-påske»
Adventsutgåva av Bjørgvinposten

Ten Sing (arkiv)
VinterTreff 2013 i Stryn
TenSing-kurs i Førde
Påmelding til MILK og LIV kurs er i gang!
Dirigent søkes
Adventsutgåva av Bjørgvinposten

Idrett (arkiv)
Konfirmantnatta i Sogn 2013
Konfirmantnatta i Sogn
Nattcup`en - Nordfjord
Kl 19:00 - AVSPARK!
Adventsutgåva av Bjørgvinposten

Hedmark og Oppland (arkiv)
Julekonsert med Praising
Humming People og Praising - rocket for fattige
Gjør som mange andre - meld deg på LiV-kurs!
Buss til ETS fra Østlandet
TT-underleir

Hva skjer?
Område: Hele landet
Målgruppe: Voksne
Arendalsområdet
26.05.2013 Kl. 11:00
Tjellholmen
07.06.2013 Kl. 17:00
Tjellholmen
09.06.2013 Kl. 11:00
Skotnes, Askøy
09.06.2013 Kl. 12:00
Tjellholmen Leirsted
05.07.2013 Kl. 12:00
Vis alle treff